Żyrandol na miarę potrzeb – czyli lampa dopasowana do Ciebie

Niektóre modele lamp mają przygotowane specjalne ruchome klosze, które będzie się odpowiednio dało ustawić. Dzięki temu kierunek padania światła może być zmieniony. Jest to wygodne rozwiązanie, ponieważ oświetlenie może być rozproszone częściowo a częściowo skupione. Niektóre klosze kierowane są w dół, inne w górę a czasami jeszcze na boki. Praktycznym rozwiązaniem są także te lampy, w których istnieje możliwość regulowania długością sznura. Wydłużając taki sznur skupimy światło a skracając rozproszymy. Wybierając lampy do pokoju dziennego czy jadalni trzeba myśleć o takim rozwiązaniu, które będzie w stanie skutecznie rozświetlić zarówno całe pomieszczenie jak i też będzie dobrze oświetlać stół.

Lampa do stołu dopasowana.  Lampy muszą pasować do blatu jaki ma stół. Jeśli stół będzie prostokątny to wydaje się, że dobrze będzie pasować tam prostokątna lampa. Jeśli stół będzie owalny to sprawdzi się na nim lampa, która ma okrągłe, kuliste klosze. W momencie, gdy stół jest długi to wybrać można żyrandol, który ma kilka kloszy. Poszczególne elementy muszą oświetlić wszystkie części stołu. W kuchni taka zasada nie będzie obowiązywać. Tutaj wybiera się raczej jedną większą lampę. Lampa, która znajduje się nad stołem powinna być około 80 cm nad blatem.

Modna lampa, czyli jaka? Modne lampy wykonuje się obecnie z aluminium, mosiądzu, stali hartowanej czy szkła. Złoto i srebro na pewno są obecnie w modzie. Ozdobne kryształki w żyrandolu dobrze się sprawdzą w salonie i jadalni, ale nie będą już pasować do kuchni czy łazienki. W tych pomieszczeniach najczęściej praktyczniejsza będzie jakaś prosta lampa. Klosze wykonywane musza być z różnych materiałów, ale dobrze będzie, gdy są wzmocnione na działanie wilgoci oraz wysokiej temperatury. Kolory lamp oczywiście mamy różne, ale klasyką będzie czerń i biel, które zawsze będą się dobrze prezentować i są modne. Obie barwy są tak naprawdę źródłem wielu inspiracji. Monochromatyczność kolorów w połączeniu z tym, że mamy prosty styl to często podstawa udanej aranżacji.

Kategorie: Żyrandol ,

Autor

Bożena Guś

Projektantka wzornictwa materiałów na lampy do wnętrz.