Zawieszone pod sufitem – czyli o żyrandolach słów kilka

Żyrandol to klasycznie oprawa, która będzie wykorzystywana do ogólnego oświetlenia. Najczęściej zawiesza się ją na środku pomieszczenia pod sufitem. Klasyczny żyrandol ma długie ramiona, które zakończone zostają kloszem, dlatego najlepiej będą pasować do wysokich wnętrz. Spokojnie można w takich żyrandolach montować kilka źródeł światła. Gdy klosze są kierowane do dołu to główny strumień będzie najlepiej działał w obrębie klosza. Dodatkowo do wnętrza będzie także docierać przedostające się przez oprawę światło, które będzie już rozproszone. Jeśli klosz będzie skierowany na sufit to będziemy zyskiwać światło lekko rozproszone, które odbije się od sufitu. Jeśli będzie otwarty od dołu światło będzie bezpośrednie. Żyrandole tak naprawdę mają charakter ponadczasowy ale ich kształty są zmienię.

Nadal dość często stosuje się klasykę, która ma wiele ramion i liczne zdobienia, często elementy z metali kolorowych. Bardzo mocne będą także nowoczesne formy, których wielką zaletą będą proste formy estetyczne i wykonanie ze stali. Spotkać można także żyrandole, które mają szklane ramiona i pozbawione są elementów ozdobnych. Dużym zainteresowaniem cieszą się cały czas ramiona zdobione kryształami albo elementami szklanymi. Z wnętrzami w nowoczesnej formie dodatkowo dobrze sprawdzają się takie klasyczne formy, które łączone są dodatkowo z innymi elementami, które mają raczej nowoczesny charakter.

Chodzi tak naprawdę o to, by skutecznie przyciągać wzrok i wprowadzać wyjątkowe możliwości aranżacyjne. Do oświetlenia niższych pomieszczeń dobrze będzie wprowadzić jakieś elementy, które będą połączenie żyrandola i plafoniery. W ten sposób nie będzie taki żyrandol daleko od sufitu i będzie to zarówno efektywne jak i też praktyczne rozwiązanie. To najczęściej lampa, która wygląda jak plafon z dodatkowymi ramionami. Taka oprawa sprawdza się doskonale w tych mniejszych pomieszczeniach, gdzie klasyczny żyrandol dobrze nie będzie wyglądał. Jeśli ktoś chce zaoszczędzić czy też wprowadzić coś estetycznie neutralnego to zawsze może się również zdecydować na klasyczne plafoniery, które znajdą się bezpośrednio pod sufitem.

Kategorie: Żyrandol ,

Autor

Aneta Ryłko

Projektantka oświetlenia wnętrz domowych.