Wartościowy dobór lamp wiszących

Od lamp wiszących oczekuje się, że będą oświetlały całe pomieszczenie. Nie bez znaczenia jest i to, że powinno się to robić umiejętnie. Jak zatem wybrać lampę do domu lub mieszkania? Jeśli wybór będzie odpowiedni, pomoże nam w wyeksponowaniu walorów konkretnego pomieszczenia, może też wesprzeć nasze wysiłki ukierunkowane na ukazanie stylu, głębi kolorów i piękna dodatków, które zostały użyte w celu aranżacji wnętrza. Oczywiście, wcale nie mniejsze jest znaczenie, jakie odgrywa ustawienie odpowiedniego kąta padania światła. Wybór nie jest, na szczęście, mały, możemy więc korzystać z kinkietów, oczek, lamp stołowych, lamp wolnostojących, lamp wiszących oraz żyrandoli.

Tym ostatnim należy przyjrzeć się ze szczególną uwagą, nie da się bowiem zaprzeczyć temu, że cieszą się szczególnie dużą popularnością. Jeśli decydujemy się na wybór żyrandola, pierwszym kryterium, które powinniśmy brać pod uwagę jest moc żarówek oraz lokum światła. Nie można przecież zapominać o tym, że każde pomieszczenie jest przystosowane do tego, aby wykonywać w nim nieco inne czynności. Jeśli zatem poszukujemy idealnego oświetlenia do gabinetu, konieczne jest postawienie na takie, które mobilizuje zarówno do pracy, jak i do aktywności. Nieco inaczej sytuacja przedstawia się wówczas, gdy oświetlamy sypialnię z jej intymną atmosferą. Pomieszczenia najczęściej potrzebują nie tylko tak zwanego głównego oświetlenia, ale i kilku dodatkowych punktów świetnych, które wprowadzają więcej jasności, a niekiedy również zastępują oświetlenie centralne.

Co do zasady, lampa wisząca pojawia się na środku sufitu, choć w pomieszczeniach bardziej nowoczesnych dość częstym obrazkiem jest również lampa, która wisi nad stołem. W takim przypadku nie musi on wcale stać na środku pokoju, a mimo to zastosowanie lampy wiszącej znajduje uzasadnienie. Oczywiście, duże znaczenie powinna mieć dla nas także wysokość lampy w dużej mierze uzależniona od wysokości samego pomieszczenia. Także to, czy klosz jest skierowany w dół, czy też w górę, nie jest kwestią, którą można ignorować.

Kategorie: Lampy wiszące ,

Autor

Bożena Guś

Projektantka wzornictwa materiałów na lampy do wnętrz.