Jakie lampy na poddasze – postaw na sufitowe i wiszące!

Osoby, które mogą pochwalić się własnym domem jednorodzinnym, doskonale zdają sobie sprawę z tego, że poddasze jest miejscem, które można uznać za dość specyficzne. Trudno sobie nawet wyobrazić, jak wiele rzeczy może się na nim znaleźć i jak niełatwym zadaniem jest utrzymanie porządku na poddaszu, nawet pomimo najlepszych chęci i determinacji. Większość z nas decyduje, że poddasze będzie pełniło przede wszystkim funkcję wielkiego składowiska, w którym swoje miejsce znajdą wszystkie te rzeczy, które do tej pory uznawaliśmy za niepotrzebne. Nawet jednak w sytuacji, w której nie przypisujemy poddaszu żadnych konkretnych funkcji, nie możemy doprowadzić do sytuacji, w której nie potrafilibyśmy się w nim odnaleźć.

Jeśli zatem chcemy czuć się w tym miejscu komfortowo, konieczne jest zastosowanie odpowiedniego oświetlenia. Tak mając na uwadze własne bezpieczeństwo, jak i bezpieczeństwo innych domowników, na poddaszu warto zainstalować stosunkowo mocne oświetlenie. Tak żarówki, jak i neonówki powinny się znajdować na maksymalnie wysokim poziomie, powinny też dawać duże możliwości świetlne, które sprawią, że całe poddasze zostanie maksymalnie dobrze oświetlone. Dzięki temu bez trudu będziemy się po nim poruszać, co ułatwi nam znalezienie tego przedmiotu, który w danym momencie jest nam najbardziej potrzebny.

Lampy wiszące i sufitowe musza więc być zamontowane przede wszystkim w taki sposób, który umożliwi oświetlenie każdego kąta pomieszczenia. Duże znaczenie powinno mieć też dla nas samo ich uruchamianie, nie można bowiem dopuścić do sytuacji, w której poszukiwanie włącznika jest zadaniem, któremu nie można sprostać. Przyjmuje się, że idealna jest sytuacja w której włącznik znajduje się tuż przed wejściem na poddasze. Innym rozwiązaniem są nowoczesne lampy sufitowe, dla których charakterystyczna jest obecność czujników ruchu. Pozwoli to nie tylko na zwiększenie ich efektywności, ale również na zapewnienie nam większego bezpieczeństwa. Dobrze jest też uzupełnić lampy sufitowe o lampy, które wiszą z boków.

Kategorie: Lampy sufitowe ,

Autor

Bożena Guś

Projektantka wzornictwa materiałów na lampy do wnętrz.